Odpovědi na časté dotazy

Zde jsem se pokusil shrnout odpovědi na nejčastější dotazy (spoustu informací také naleznete v rubrikách tohoto webu), které se stále opakují, pokud se objeví nové, budu je sem postupně přidávat:

Na úvod začnu velkou prosbou na Vás 🙂
1)Otevírací doba od 09:xx  je dobou provozní i doba pro přijímání objednávek.  Pokud mně chcete kontaktovat mimo pracovní dobu, napište mi prosím e-mail, zprávu na FB či pošlete sms.
2)V pátek a sobotu je zavřeno.  V pátky vždy masíruji zaměstnance firmy Alza.cz a sobota je můj jediný volný den. Prosím tedy o respektování otevírací doby.
3)Pokud si nejste stoprocentně jisti, zda ke mě chcete přijít, tak se ke mě prosím zbytečně neobjednávejte. Nemá smysl mi pak psát minutu před příchodem, že máte nečekanou virozu 🙂
4)Nepište mi prosím zprávy s dotazy, zda je možné se ke mě objednat na masáž. Jsem masér, takže ano.  Stop stav nemám a do důchodu se ještě nechystám 🙂 Když mi nechcete volat, tak mi rovnou napište nějaké termíny, kdy by se Vám to hodilo, nebo v jakých částech dne, ideálně „nemohl/a bych přijít ve středu kdykoliv od 16:00, případně v neděli kdykoliv dopoledne“ a něco určitě vymyslíme. Nápomocná Vám může být kategorie „Volné termíny“ nahoře v menu.
5) Klientů mám opravdu mnoho. Objednávky na ten samý den (s výjimkou tejpování, tam se to dá vymyslet) jsou spíše o štěstí – musel by mi někdo v tu chvíli vypadnout, což se mi stává minimálně.

Jak bude probíhat první návštěva?
Po příchodu do fitness centra se prosím nahlaste na recepci (toto platí i pro pravidelné klienty, kteří již ví kam jít, přesto je nutné se vždy při příchodu nahlásit!) sdělením, že jdete na masáž/tejpování/za Jakubem atp., kolegové z recepce Vás usadí do čekárny vedle masérny a já si Vás pak vyzvednu, až dokončím aktuální práci. Můžete mezitím také využít sociální zařízení posilovny (wc, sprchy). Po příchodu ke mě se Vás optám na zdravotní problémy, kontraindikace, doporučím vhodný typ masáže/techniky, vezmete si připravenou osušku, za paravanem se převléknete, dle typu masáže se usadíte buď na masérskou sedačku nebo si lehnete na  lehátko a já začnu pracovat 🙂  Po masáži úhrada služeb probíhá přímo u mě a to buď v hotovosti, dárkovým voucherem, nebo poukázkami Edenred, Sodexo či kartami Benefity, Sodexo flexi pass CARD nebo Benefit Plus. Před či po masáži si můžete nabídnout připravenou vodu, případně využít občerstvení fitness centra.

Prý masáž od Vás příšerně bolí, úplně mám strach přijít 🙂
Pravdou je, že první masáže, nebo masáže po dlouhé době jsou mírně bolestivějšího charakteru. Zatuhlé, napjaté, překrvené svaly plné trigger pointů pokud se masírují, tak prostě bolí, nicméně  masáž ode mě rozhodně není „příšerně bolestivá“, ale jak tomu moji klienti sami říkají – jedná se o příjemnou bolest, po které přijde okamžitá úleva a uvolnění. U relaxační masáže, na kterou jste třeba zvyklí, se svalové problémy neodhalí, proto jsou tak velmi příjemné – ale problém Vám neodstraní. Zdravý sval, pokud se masíruje, tak NEBOLÍ. Pokud bolí – je vždy něco špatně.  Přijde mi jako nesmysl, když Vás to při doteku někde zabolí, aby se tato postižená místa přešla bez nápravy, protože v každé další masáži Vás budou tato místa znovu a znovu bolet, pokud se jich opětovně dotknu. Každá další masáž, pokud se zachová rozumná pravidelnost, je lepší pocitově i na dotek a cílem je, že ty masáže začnou být opravdu příjemné, svaly nejsou zatuhlé, jsou pružnější, klient nemá problémy při pohybu, nemá svalové bolesti, nikde nic bolestivě nevystřeluje ani netáhne  – a do této fáze „preventivních“ masáží se snažím s každým klientem dojít.

Intenzita jednotlivých masáží
Pro lepší představu, jak která masáž „bolí“ znázorněné počtem hvězdiček, kdy 
* = hlazení
***** = zmáčknutí si modřiny 

Relaxační masáž  *
Dornova metoda  **
Sportovní masáž ** / ***
Hloubková masáž *** / ****
Terapie trigger points *****

Jak často chodit na masáž?
Nejčastější dotaz – pokud je problém – bolestivé místo, vysoká zatuhlost svalů, časté svalové bolesti, svaly jsou napjaté a „táhnou“ atd. –  tak ze začátku 1x týdně, dokud problémy zcela neodezní, v ostatních případech pak stačí 1x za dva až tři týdny – dle subjektivních pocitů klienta. Jinými slovy pokud ucítíte, že svaly zatuhávají po dvou týdnech, tak zvolíte adekvátní tj. dvoutýdenní interval, aby se tomu předešlo. Masáže jednou za dva měsíce či za půl roku jsou z terapeutického hlediska k ničemu, pouze slouží pro krátkodobé odstranění bolesti/zatuhlosti svalů a s největší pravděpodobností ke mě pak dorazíte ve stejném stavu, jako před první masáží. Důležitá je prevence, nikoliv až řešení akutních problémů, kdy se klient dostane do fáze, že např. už ani neotočí hlavou nebo se neohne.

Jak dlouhé máte objednací termíny, pracujete i o víkendu a do kolika?
Pracuji od neděle do čtvrtka, pátky jsem v jiné provozovně a soboty mám volné. Čili z víkendu mohu nabídnout neděli od 09:30 – 20:00. Průměrné objednací termíny se dají velmi špatně určit, záleží na požadovaných časech, v průměru pokud můžete i v dopoledních hodinách tak 1-4 dny, pokud např. od 16:00 hod, což jsou nejvytíženější časy, tak klidně 7-14 dnů. Mezi klienty musí být časová návaznost a beru maximálně  5 zákazníků za den. Nejbližší volné termíny můžete sledovat na odkazu http://www.sportrehab.cz/volne-terminy/

Mám čas za cca hodinu, pojedu kolem, můžu se k Vám objednat?
– s tímto se setkávám poměrně často, pevně věřím, že v nějakém kosmetickém salonu na periferii se Vám toto poštěstí, neboť jsou rádi, že za nimi přijde na masáž jeden člověk za den, ale toto u mě bohužel (naštěstí) není možné. Uvědomte si prosím, že masáže nejsou pánské holičství, vše se řídí předem dohodnutými objednávkami. Samozřejmě mi může nějaký klient vypadnout – pokud se tak stane, uvádím informaci o uvolněném termínu vždy na facebooku na pracovní stránce  http://www.facebook.com/sportrehabcz/

Mám špatné zkušenosti s masážemi i přístupem…
Toto slýchám docela často, zejména od slečen, co byly u „maséra“, který na ně „něco zkoušel“, nebo nezkušeným zákazníkům, kterým masér říkal nesmysly, nutil je k nákupům permanentek na neadekvátní typy masáží vzhledem k aktuálním problémům (např. „medová masáž“ nebo masáž lávovými kameny těžko povolí spasmus u lopatek apod.). Rozhodně netvrdím, že jsou některé masáže špatné nebo neúčinné, ale jsou leckdy zvolené nevhodně. Další klienti zase s bolavými zády zažívali jen neefektivní „šudlárny“, nebo takový ten klasický „lázeňský přístup“ – kdy masér akorát pozdravil a těšil se, až to bude mít za sebou. U mě nic takového nezažijete.

Jsem k Vám objednaný, ale něco mi do toho přišlo, potřebuji termín zrušit/přesunout.
Naprosto běžná věc, to se může stát každému, někdo si to rozmyslí, někdo onemocní, v takovém případě stačí zaslat S PŘEDSTIHEM sms nebo zavolat.  S předstihem však není myšleno deset minut před příchodem. Stornovaný termín nedokáži v tak krátkém časovém úseku nahradit jiným klientem. To samé, pokud si masáž rozmyslíte, stačí napsat s předstihem sms, řada nových zákazníků, zejména mladší generace, mi to ani nedá vědět, na sjednaný termín nedorazí a rovnou si vypnou na hodinu telefon – tyto „klienty“ si samozřejmě ukládám a již je v budoucnu nikdy neobjednám.

Dovoluji si upozornit, že pokud mi klient zruší termín bez opravdu vážného důvodu těsně před příchodem, budu požadovat úhradu storno poplatku v souladu s VOP a Ceníkem.  Do plného uhrazení další objednávce nebude vyhověno. Klienti, kteří mi s železnou pravidelností ruší termíny (zavedl jsem pravidlo 3x a dost), nebo opakovaně „zapomínají“, již nebudou dále objednáváni.

Pokud mi rušíte objednávku v den, kdy máte přijít, nečiňte tak prosím e-mailem, nebo zprávou na Facebooku, nejsem na internetu 24/7. Stačí smska, pokud mi zrovna nechcete nebo nemůžete volat.

Mám si vzít napoprvé 30 nebo 60 minutovou masáž?
Upřímně, kdybych mohl rozhodovat za Vás, vezmu si po svých zkušenostech rovnou 90 minut 🙂 Téměř každý, kdo ke mě přišel poprvé, měl zatuhlé prakticky vše, na co jsem sáhl, bederní páteř, vzpřimovače, trapézy, rombické svaly, někdo má rovnou spasmy / spoušťová místa bolesti a podobně. Za 30 minut stihnu napravit leda tak samotnou šíji, samotná záda jsem leckdy rád, že stihnu do hodiny a to mám opravdu co dělat, leckdy pokračuji i přes pauzu, kterou si radši odpustím, aby klient neodešel „rozdělaný“. Něco jiného je, když už člověk chodí pravidelněji a má již svaly v udržovaném stavu, ale ty první návštěvy bývají prostě takové. Čili na první návštěvu rozhodně 60 minut a výše a toto nepíši z důvodu, abych „více vydělal“, ale protože se to z praxe nedá efektivně stihnout. Typický požadavek klienta „bolí mě celé lopatky, špatně otáčím hlavou – úplně to tam táhne, bolí mě ruka od předloktí až k bicepsu a ještě jsem si natáhl hamstring, na masáži jsem byl naposledy před pěti lety a máme na to 30 min“ je pochopitelně zcela nereálný. Umím toho opravdu hodně, ale zázraky mezi to bohužel nepatří.

Stihneme udělat za 60 minut celotělovku?
– u mě rozhodně ne, dělám intenzivní masáže, které mají okamžitý efekt, určitě nejsem schopný za hodinu udělat záda, ruce, šíji a nohy z obou stran. Na celotělovou masáž doporučuji objednávku 90 – 120 min.

Máte smlouvu s nějakou zdravotní pojišťovnou?
– nikoliv, nejsem zdravotnické zařízení ani lékař.

1) Ráno jsem upadl/a na chodníku a teď mě bolí místo na zádech, chci se objednat na masáž, asi mám natažený sval. Případně mi to zatejpujte .
…. nebo …..
2) Sportující dítě má za týden závody a asi si něco natáhlo při běhu, potřebuji ho dát dohromady, nechci s ním k doktorovi.
– přesně k tomu masáže neslouží! Masáž má svaly uvolnit a zregenerovat, ale nikoliv po bezprostředním úrazu , pádu nebo pohmoždění. S tímto prosím běžte na chirurgickou ambulanci a tam se poraďte ohledně dalšího postupu. Bez RTG nevíte co se Vám v těle mohlo všechno stát (může být např. i zlomenina). Jsem masér, nikoliv chirurg či ortoped. Co se týče tejpování, jedná se o podpůrný prostředek, který urychluje po takovýchto úrazech rekonvalescenci, ale doporučuji až po diagnóze a léčbě lékařem.

Dá se u Vás zaparkovat?
– přímo před objektem je parkoviště se závorami, dvě hodiny parkování jsou zdarma. Případně další dvě velká parkoviště jsou hned přes ulici a jsou bez časového omezení. 

Kolik berete za den lidí na masáž?
– vzhledem k tomu, že spousta lidí si bere 90 minutové masáže, někteří i 120 min, tak beru pouze 5 zákazníků na masáž denně. Co se týče tejpování, tam je to bez omezení. 

Uděláte mi po masáži tejpování?
– Je nutné se jít po masáži velice důkladně osprchovat (sprchy jsou k dispozici) a osušit, jinak tejpa nebude držet. Navíc místo, které se bude tejpovat, musí být oholené!

Stačí na tejpování přijít jen jednou?
Tejpování není zázračná metoda ala jednou nalepíme na záda pásku, ta Vás uzdraví a hotovo. Na tejpování se chodí každý týden do úplného odeznění problému, jinak to nemá vůbec žádný efekt. Páska každým dnem ztrácí elasticitu a stává se z ní po týdnu jen takový „hadr“ na kůži. Navíc spousta lidí k této metodě vzhlíží s nerealistickým očekáváním, je to pouze podpůrný prostředek, trigger point, spasmus, zablokovaný sval atd… to nijak nespraví.

Uděláte mi terapii spoušťových bodů bolesti na zádech i šíji najednou?
– mohu, ale nedoporučuji, z mé zkušenosti vím, že se klientům „motá hlava“, objevuje se nevolnost atd. Silnější jedinci to ale zvládnout obojí bez problémů 🙂

Mám rozštěp páteře, výhřez plotýnky, srůsty na páteři, pomůže mi Dornova metoda nebo hloubková masáž?
– bohužel nikoliv, na rozštěp páteře (Spina bifida) je nutná v některých případech operace, výhřez plotýnky je nutné zase řešit s fyzioterapeutem, tam také žádná masáž nepomůže. K výhřezům plotýnek doporučuji přečíst tento článek na Ronnie.cz, kde je to odborněji vysvětleno.
https://medicina.ronnie.cz/c-29889-fyzioterapeut-radi-bolest-v-zadech-vyhrez-meziobratlove-plotenky-iii.html

Mám posunutý obratel, můžu se objednat přímo na Dornovu metodu hrudní páteře, „opravíte“ mi obratel hned?
– Dornova metoda má postup od nohou (srovnávají se nerovnosti, kyčel, vybočení atd.), je nutné i doma cvičit a teprve poté, až je vše v pořádku a nerovnosti v dolní polovině těla jsou srovnané, se postupuje výše – pánev, bederní páteř, hrudní páteř atd. Pak až je vhodné srovnávat vybočený obratel. Jak Dornova metoda funguje se můžete podívat v kategorii Naučná videa zde na webu.

Můžu po masáži jít cvičit?
– nic Vám v tom nebrání, pokud jdete např. na závody, ale výrazně lepší je opačný postup, nejprve cvičit a poté na masáž, aby se vyplavila kyselina mléčná, která vzniká při tréninku. Navíc po hloubkové masáži můžete být unavení a vyčerpaní, doporučoval bych jít cvičit až jiný den.

Druhý / třetí den po masáži mě bolelo celé tělo, navíc se mi po masáži spustila rýma…
-každé tělo reaguje různě, spouštění rýmy po hloubkové masáži je běžným jevem. Bolest svalů druhý až třetí den po masáži je také normální- dá se to přirovnat k bolesti ala první trénink v posilovně 🙂

Po tejpování mě začala svědit kůže, co s tím?
-ač používám vysoce kvalitní tejpy, může se u určitého procenta lidí objevit alergická reakce. Tejpu sundejte, místo omyjte vodou a za pár hodin problémy zmizí. Bohužel tuto situaci nelze nikdy vyloučit.

Můžu mít po masážním oleji vyrážku?
-stát se to u určitého procenta lidí s kožními problémy (atopický exém, lupenka atd.) může, čili ano, používám německé bezbarvé kvalitní oleje se speciální zvláčňující složkou (žádná tržnice apod.), ale přesto můžete mít alergickou reakci. Pokud to zjistíte, tak mi to prosím u další masáže řekněte a zkusíme použít parafínový olej (mám pro tyto případy ve studiu více druhů olejů), případně jojobový olej.

Jsem v x-tém měsíci těhotenství, uděláte mi hloubkovou masáž zad?
-u těhotných žen jsou hloubkové i sportovní masáže vyloučeny. Masáž lze provádět pouze těhotenskou, kdy žena leží na boku a masáž se provádí nejprve na jedné a poté na druhé straně zad a to pod velmi jemným tlakem. Tyto masáže však v nabídce nemám. Umím je, ale upřímně, z důvodů vyššího rizika je dělat nechci.

Masírujete i děti?
-ano, pro sportující děti doporučuji klasickou sportovní masáž s intenzitou dle věku a tělesných dispozic, v délce max 30 minut. Samozřejmě můžete být jako doprovod po dobu masáže ve studiu.

Můžou být po trigger pointech na těle modřiny nebo otoky?
-ano, nestává se to často, ale pokud se rozmasírovává rozsáhle zatuhlý sval, nebo špatně přístupný trigger point, může se vlivem většího tlaku objevit po masáži otok nebo modřina, vše však do několika dnů zmizí a tělo se zcela regeneruje.